Mängder av medaljer och pers i Åhus Indoor

Många deltagare från KFUM

Helgen 4 – 6 februari var det dags för årets upplaga av Åhus Indoor. Under lördagen tävlade hela tretton aktiva från KFUM Kristianstad Friidrott i ålderklasserna 12 – 14 år. Stämningen var på topp och alla peppade varandra. Dagen bjöd på många fina prestationer och vi kunde notera nya klubbrekord i stavhopp, massvis av personliga rekord och en mängd medaljer.

Åhus Indoor 2022_9.jpg

 

Kul med tävling efter långt uppehåll

Först ut var under dagen var klubbens representanter i P12-klassen, som haft långt uppehåll sedan senaste tävlingen och tyckte att det var riktigt roligt att få tävla igen. Grenarna i åldersgruppen var 60 m häck, höjd, längd och 60 m. Det blev personliga rekord för killarna i de flesta grenarna och många medaljer.

Stort grattis och bra kämpat!

Åhus Indoor 2022_5.jpg

 

Många nya pers i F13

Joline Billsten, Alina Glava, Savannah Karström och Sienna Karström, alla födda 2009, representerade KFUM i F13. Alla tjejerna hade en riktig bra dag i Liviushallen. Joline slog nytt PB i alla grenar hon deltog i och med 4.28 i längd blev det också en guldmedalj. I 60 m häck gav tiden 9.25 ett brons, vilket även blev valören i kula, där Joline stötte 9.21, Sienna slog ett fint pers i 60 m häck med tiden 10.94, som även räckte till guld. Dessutom knep hon silverpengen i kula.

Åhus Indoor 2022_10.jpg

Alina stötte mycket bra i kula och kom för första gången över 10 meter. Med en stöt på 10.20 tog hon hem guldet och satte en finfint pers. Även Savannah slog nytt PB i kula, med en stöt på 9.06.

Åhus Indoor 2022_4.jpg

 

Nya klubbrekord i stavhopp

Sist ut för dagen var klubbens 14-åringar, som fortsatte på den inslagna vägen och radade upp både pallplatser och personliga rekord. Första gren för tjejerna var 60 m, där alla tre tjejerna Nicole Thomasson, Vera Lund och Alice Olsson, födda 2008, slog personbästa. Vera gjorde tävlingsdebut och gjorde det mycket bra, men missade precis finalen. Alice tog sig till final och lyckades där springa till sig bronset. Nicole hoppade även höjd och tog silvermedalj med fina 1.38.

Åhus Indoor 2022_2.JPG

Alice hoppade stavhopp och när hon fick rätt på ansatslöpningen så hoppade hon hela 2.52, vilket är personligt rekord och nytt klubbrekord i F15 med 37(!) cm. Direkt efter staven var det dags för 60 m häck. Alice hann inte riktigt ladda om, men tog ändå guld med tiden 10.04.

Åhus Indoor 2022_1.JPG

I P14-klassen hade Valentino Horvath -08 en bra dag med ett guld och två brons. Valle slog personligt rekord i 60 m häck med 12.48 och var nära PB även i 60 m. I höjden ville inte ansatsen riktigt stämma, men det blev ändå en bronspeng. 

Åhus Indoor 2022_11.jpg

Någon som fick ansatsen att stämma i höjdhoppet var Elias Häll -08, som slog nytt personligt rekord med imponerande 1.59, vilket givetvis gav en guldmedalj. Bra gick det även i 60 m, där Elias slutade tvåa med nytt personligt rekord. I stav fick han inte ansatsen att stämma, men tog trots det guld. 

Åhus Indoor 2022_13.jpg

Silver i stavhopp tog Malte Olsson -11, trots att han tävlade mot betydligt äldre motstånd. Malte hoppade 2.22, vilket är både personligt rekord och klubbrekord i P11! Malte tävlade redan på förmiddagen i P12-klassen, där han tog guld i höjdhoppet och tangerade sitt pers på 1.37.

Åhus Indoor 2022_3.JPG

 

Tack för en fantastisk dag!

Vilken fantastisk dag vi hade! Det är verkligen kul att vara ledare då det finns så många glada och duktiga aktiva!

Stort grattis till era fina prestationer!

/Ledarna

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *