Klubbrekord, medaljer, pers och Skåneseger i GM!

Götalandsmästerskap i Friidrottens Hus

Helgen den 19 – 20:e mars var det dags för inomhusupplagan av Götalandsmästerskapen, som i år hölls i Friidrottens Hus, Göteborg. GM är en lagtävling mellan de olika distrikten i Götaland och inte mindre än sju aktiva från KFUM Kristianstad Friidrott hade kvalat in till Skånelaget och var på plats för att försvara våra skånska färger. Skånelaget reste tillsammans med buss och reste upp under fredagskvällen för att inkvarteras på Hvitfeldtskas Gymnasium och få några timmars sömn innan tävlingarna drog igång på lördagsmorgonen.

GM Inomhus 2022_20.jpg

Två klubbrekord under lördagen

Första dagen blev en riktig urladdning för våra aktiva! I P14-klassen tog Elias Häll -08 brons i stav med 2.84 m. Resultatet innebar att han raderade Ingemar Isendals 58(!) år gamla klubbrekord i P15. Elias slog sedan till med nytt pers i 60 m. Tiden 8.08 gav en total niondeplats, där han missade finalen med ynka 6 hundradelar. 

I P14 tävlade även Oliver Helgesson under lördagen. Oliver hoppade bra i längd och med resultatet 4.88 krossade han sitt gamla PB!

GM Inomhus 2022_3.jpg

Tre av våra aktiva tävlade i F13-klassen och tjejerna var alla taggade och bjöd på nya pers. Savannah Karström -09 inledde med höjd och slog ett fint personligt rekord med 1.42. Joline Billsten -09 sprang 60 m på fina 8.91 och tog sig därigenom till semifinal. Efter det hoppade hon tresteg och fick till ett starkt pers på 9.15 i sista hoppet.

I kula hade Sienna Karström -09 många fina stötar och slog pers flera gånger om. Bästa stöt blev på 10.51, vilket räckte till en fjärdeplats och viktiga poäng för Skånelaget. Även Savannah gjorde en mycket bra tävling och tangerade sitt gamla PB med 9.06.

GM Inomhus 2022_4.jpg

I F14 tävlade Nicole Tomasson -08 i höjdhopp, där hon gjorde en stark insats. Resultatet för dagen blev 1.34. Mot slutet på dagen knep KFUM sitt andra brons i stavhopp, där Alice Olsson -08 klarade 2.54 och därigenom också slipade sitt klubbrekord i F15. Alice avslutade sedan dagen med 1000 m, där orken inte riktigt infann sig efter stavtävlingen.

GM Inomhus 2022_10.jpg

Ännu en bronspeng under söndagen

På söndagen inledde Alice dagen med försök och sedan semifinal i 60 m häck. Hon slog pers i båda loppen och snabbaste tid blev imponerande 9.63. Finalen blev rafflande med löpare som föll, men Alice höll fokus och lyckades knipa bronset! Mellan häckloppen hann Alice hoppa tresteg. Längsta hoppet mätte 9.79 och räckte till en femteplats och ytterligare poäng för laget.

GM Inomhus 2022_7.jpg

I P14 fortsatte våra killar att slå PB och plocka poäng till Skåne. Höjdhoppsfinalen bjöd på riktigt bra hoppning. Oliver klarade 1.41 och hade sedan bra försök på 1.46. Elias var felfri över 1.58 och var sedan flera gånger ytterst nära att segla över pershöjden 1.62. Resultatet räckte till en fin femteplats.

Grabbarna avslutade med att springa final i 60 m häck, där de båda noterades för nya PB. Elias kom fyra med 9.56 och Oliver sexa med 10.01.

GM Inomhus 2022_19.jpg

Även i F13 var våra tjejer i farten under södagen. Sienna började dagen med försök i 60 m häck. Hon slog PB med 10.92 och var bara 9 hundradelar från en semifinal. Både Sienna och Savannah hoppade stav. Savannah klarade 1.84 trots att hon inte riktigt fick hoppningen att stämma. Sienna hoppade bra och klarade 2.04.

GM Inomhus 2022_11.jpg

Seger för Skånelaget

När tävlingarna avslutades stod det klart att Skånelaget 2022 vann Götalandsmästerskapen! Skåne tog totalt 221 poäng, där Göteborg kom tvåa med 177,5 och tredjeplatsen gick till Småland med 102 poäng. Vårt duktiga gäng från KFUM Kristianstad Friidrott var med sina 22,5 poäng i allra högsta grad med och bidrog till segern!

GM Inomhus 2022_22.jpg

Götalandsmästerskapen är dock så mycket mer än bara medaljer, poäng, personliga rekord och klubbrekord. Det är fantastiskt roligt att få tävla som lag och känna samhörighet inom Skåne. Lång bussresa, för lite sömn och sova på luftmadrass är sådant man får utstå och glömmer då man smikar sig i rött och gult och träffar en massa nya och gamla kompisar!

Mästerskapsinramningen med invigning, upprop, inmarsch, livesändning, storbildsskärm, prisutdelningsceremoni, stafett, segervrål, ärevarv och gruppbild är något våra deltagare förhoppningsvis alltid kommer att minnas!

Stort grattis till era fina prestationer och känn er stolta!

GM Inomhus 2022_9.jpg

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *